Under construction

nHealth

Медична реформа народжується: які зміни чекають Україну

Верховна Рада проголосувала історичний законопроект, за яким українська медицина має змінюватись на краще. Довкола самого документу досі вирують пристрасті, противники його називають "сирим", а лобісти медичної реформи в Україні вказують, що для впевненої ходи реформи потрібні й інші законопроекти.

Щоб українська медицина почала якісно змінюватись, народні депутати мали ухвалити два урядові законопроекти: №6327 "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів" і №6329 "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України". Проголосували поки що тільки перший, він був підтриманий парламентом 8 червня. Це лише перше читання і до документу є чимало зауважень. Але лобісти медичної реформи вважають, що перший крок на шляху медичного реформування таки зроблено.

Головний акцент змін, поставлений командою в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун – відмова від адміністративного керування фінансуванням медицини і перехід на визнану у світі модель фінансування – гроші за пацієнтом.Основні пункти змін: реалізація медичної політики буде передана від МОЗ до нового держоргану, натомість міністерство так само продовжить розробляти цю політику; фінансування лікарень і оплата праці лікарів будуть переведені на конкурентні умови (не "ставка" за саме існування лікаря, а плата за конкретну виконану якісну роботу); сільська медицина перестане бути неіснуючою і недоступною; медзаклади отримують нову форму господарювання – некомерційні підприємства, які належать громадам; пацієнти отримають прямі виплати від держави на лікування.

Що змінює реформа

Для держави медичні зміни ознаменуються появою нової інституції – Національної служби здоров’я України. Головна задача – розділити ролі: розробка політики здоров’я залишається у МОЗ, а реалізація цієї політики перейде до НСЗУ. За висловом Уляни Супрун, це буде "сильний національний закупівельник", який від імені людей оплачуватиме медичні послуги, надані за міжнародним протоколами. І якщо ці послуги повністю сплатили за реальними ставками, але надали неякісно, або з пацієнта вимагають хабарі, то клініка залишиться без контракту з НСЗУ. Це дуже важливо, бо зараз МОЗ і фінансує, і перевіряє, і контролює, і інформує, — вказала в.о. міністра.

На що може розраховувати пацієнт

Вводиться поняття "державного пакета", що означає гарантовану оплату певного обсягу медичних послуг у екстреній, первинній, вторинній (спеціалізованій), третинній (високоспеціалізованій) та паліативній допомозі.При цьому гарантована повна оплата необхідних медпослуг та ліків надаватиметься при екстреній, первинній та паліативній меддопомозі. Зокрема, на "первинці" пацієнт гарантовано може розраховувати на: діагностичні процедури та лабораторні дослідження, скринінгові обстеження, профілактичні заходи.